Galerie je hotová!
16. března 2022 | České články | Czech posts
Drahý návštěvníku,
poté, co jsem nedávno dosáhl jednoho velkého milníku (konečně jsem se dokopal ke zpracování a nahrání všech sýkor [anglicky psaná aktualita]), přichází další – a troufnu si tvrdit, že i významnější. Ode dneška je galerie ptáků v ruce konečně hotová. Ale co to vlastně znamená? No, v zásadě jen to, že se mi konečně podařilo zpracovat a nahrát úplně všechny fotografie, které jsem za těch uplynulých skoro šest let udělal.
Taky to znamená, že k dnešnímu dni je v galerii nahraných:
- 59 různých čeledí
- 202 druhů z Evropy a tropické Afriky,
- což dělá 3 270 vyfotografovaných jedinců (průměrně 16.2 jedince na druh, medián 4).
- Dohromady je v galerii nahraných 15 967 fotografií!
To nejsou úplně nezajímavá čísla, ne? Teď se ale podívejme trochu podrobněji na to, co se tu objevilo nedávno. Krom již zmíněných sýkor, jejichž absenci v galerii jsem považoval tak trochu za ostudu, ale jejichž dokončení jsem pořád odkládal, se mi konečně podařilo dorazit i čtyři další čeledi – a opět se jednalo o velké resty. Všechny nové přírůstky do galerie budou teď nějakou dobu označeny nápisem „NEW“, aby byly snadno k dohledání. No ale zpět k těm čtyřem čeledím. Všechny jsou pro mě svým způsobem důležité, tak se na ně pojďmě podívat:
- Skorcovití (Cinclidae) jakoby mezi temperátní pěvce ani nepatřili. Žijí si svoje velmi pomalé životy, což má za následek, že se mohou dožívat velmi vysokého věku. Zkombinujte to s vysokou věrností hnízdnímu okrsku a dostanete druh s nejvyšším počtem jedinců, kteří byli vyfotografování v několika letech po sobě! To znamená, že si u těchto charismatických opeřenců můžete krásně prohlédnout změny v opeření během jejich života.
- Potom jsou tu špačkovití (Sturnidae), nebo tedy lépe řečeno jen špaček obecný (Sturnus vulgaris), což byl jeden z druhů, na které jsem se v minulosti specializoval při odchytech v rákosinách na nocovištích. Což ze mě také dělalo možná jediného kroužkovatele, který to dělal dobrovolně :) Důsledkem toho je špaček obecný jeden z nejlépe profocených druhů v galerii, druhem u nějž je velmi dobře zachyceno postupné „dozrávání“ opeření v průběhu různých cyklů pelichání. Od mladých ptáků v kompletně juvenilním opeření, přes jejich první pelichání do celého bíle pocukrovaného elegantního zimního šatu se stylovými černými zobáky, aby se na jaře objevili jako duhově lesklá černá torpéda se žlutými zobáky a nakonec jejich sláva uvadla, když se promění v odrané černošedé koule peří, které špačky už snad ani nepřipomínají. Musím se přiznat, na rozdíl od mých mnohých kroužkovatelských kolegů, já mám špačky pořád rád. A to přesto, že některé večery se sítěmi plnými těchto potvor byly vlastně docela zápřah.
- Jako další jsou pěvuškovití (Prunellidae), tedy vlastně opět jen jeden druh – pěvuška modrá (Prunella modularis). Jeden z mých nejoblíbenějších druhů vůbec a druh, který osobně považuji za obzvláště neobyčejný pro svou rafinovanou krásu. Krásu, která možná není na první pohled zřejmá, ale kdo dá pěvuškám šanci, jistě mi dá nakonec za pravdu, že tihle malí ptáčci jsou naprostá definice čisté elegance. Není tedy divu, že i pěvušek je v galerii větší než malé množství.
- V neposlední řadě se v galerii objevili konečně i strnadovití (Emberizidae), čeleď, která je mi obzvláště blízká už od dob mých ornitologických začátků. Strnadi už budou mít asi navždy místo v mém srdci. Možná kvůli svým jednoduchým, ale přesto zajímavým „písničkám“, a stejně jako v případě pěvušek, kvůli rafinované kráse svých kabátů. A co víc, strnadi jsou ve většině případů ptáci otevřenějších stanovišť, roztroušených lesů, křovinatých stepí atp., což jsou i mé oblíbené habitaty. Pokud se ale zaměříme na tu ornitologickou stránku věci, tak určovat stáří (a často také pohlaví) je u strnadů často dost velký vopruz. I to je jeden z důvodů, proč jsem s nahráním strnadů do galerie docela dlouho váhal. Všechny fotografie jsem se snažil pečlivě projít a opravit případné chyby. Nicméně, jak se říká, nikdo není dokonalý (a já obzvlášť), proto, když najdete chybu, dejte mě prosím vědět.
Trocha historie…
S fotografováním ptáků v ruce jsem začal na podzim roku 2016, ale jak už to tak ze začátku bývá, fotky z té doby nejsou nic moc a o nějaké standardizaci také nemůže být řeč. Takže v galerii příliš mnoho fotografií z té doby nenajdete. Se standardizovaným focením jsem začal v polovině roku 2017 a od té doby se kvalita i standardizovanost postupně zlepšuje. Pokud tedy v galerii hledáte ty lepší fotky, zkuste ty od roku 2020 a novější. I tak ale v galerii najdete spoustu fotografií z let předchozích, protože i tak často plní svůj záměr: ukazují nějakou zajímavou variabilitu ve zbarvení nebo nějakou fázi pelichání.
V roce 2016 jsem také oficiálně započal s těmito webovými stránkami a už od samého začátku jsem pracoval s nápadem mít tady galerii ptáků v ruce, která by mohla být užitečná i pro ostatní kroužkovatele a ptáčkaře. Ale trvalo mi další rok a půl, než jsem do vysněné galerie nahrál první fotku (a ve stejné době jsem se také přesunul z bezplatného hostingu, protože mi bylo jasné, že budu potřebovat hodně místa – dnes má galerie asi 14 GB!). A od té doby započal zdlouhavý proces neustálého editování, přejmenovávání, třídění a nahrávání fotografií (a samozřejmě také samotného pořizování fotografií v terénu). Moje rozhodnutí nahrávat fotografie druh po druhu, než jedince po jedinci, zřejmě také nepřispělo k urychlení celého procesu. Kromě přidávání nových druhů jsem samozřejmě také celou dobu aktualizoval ty již přidané.
Ale jak jsem již napsal, tento proces je nyní u konce. Podařilo se mi nahrát všechny fotografie všech druhů, které jsem od roku do dnešního dne vyfotografoval. Nebo tedy téměř všechny. Pořád mám připravené, ale ne nahrané ještě nějaké fotografie konipasů bílých (Motacilla alba) a vlhy pestré (Merops apiaster), se kterými mám před nahráním ještě nějaké plány. Což je ale v tuto chvíli jen opravdu minoritní část samotné galerie a jejich nahrání, až přijde jejich čas, bude záležitostí pár minut. Nedávno jsem také vytvořil samostatnou stránku o účelu této galerie, kde doufám každý najde odpověď na otázku proč to všechno?
… a trocha budoucnosti
Čili, galerie je hotová, ale znamená to snad, že už do ní nic dalšího nepřibude? Zcela jistě neznamená, ale charakter budoucích přírůstků se určitě změní. V minulosti jsem se zaměřoval především na zachycení co nejvíce druhů v co nejvíce různých ročních obdobích/šatech/věcích/pohlavích. U mnoha druhů už jsem dosáhl celkem slušného pokrytí vnitrodruhové variability, takže samozřejmě už nedává příliš velký smysl mít v galerií další fotografii např. zcela obyčejného dospělého samce zvonka zeleného. U takových druhů už je opravdu na čase zaměřovat se jen na ty opravdu zajímavé případy.
U celé řady druhů, hlavně pěvců, už mám tedy poměrně detailní kolekci vnitrodruhové variability v rámci roku. Je tu ale jeden typ opeření, který mi i u jinak dobře zpracovaných druhů až ostudně často chybí a který mi přijde velmi zajímavý – juvenilní šat mláďat. Juvenilní šat ptáci obvykle nosí jen po velmi krátkou dobu, u některých druhů jen pár dnů po opuštění z hnízda, než začnou pelichat do svého prvního adultního šatu, ale zároveň je u celé řady druhů tak jiný, že takový pták může pro nezkušené oko představovat i docela slušný určovatelský oříšek. Navíc, jen a pouze při zkoumání juvenilního šatu můžeme se stoprocentní jistotou nakoukat, jak např. vypadají juvenilní velké krovky nebo letky. Můj plán je tedy pořídit dobré fotografie juvenilního šatu pro většinu druhů pěvců, kteří jsou v galerii. U nepěvců je situace s juvenilním opeřením trochu složitější, čili se budu zatím soustředit hlavně na pěvce.
Samozřejmě, pokud budu mít tu příležitost, vyfotím pro vás a přidám do fotogalerie každý nový druh, se kterým přijdu do styku (a který bude praktické vyfotit, omlouvám se všem milovníkům velkých druhů), pravdou ale je, že se budu věnovat přednostně některým skupinám ptáků. Některým z Vás možná neuniklo, že se zajímám hlavně o pěnice, vlhy a konipasy. Tyto skupiny ptáků, společně s pár dalšími, budou v budoucnu asi aktualizované nejčastěji. Samozřejmě nějakých zajímavých přírůstků se dočkají i další druhy, ale nějaká forma specializace je pro mě v tuto chvíli v zásadě nevyhnutelná. Z galerie se totiž stává skutečně obří projekt. Snažím se také čím dál více využívat pořízené fotografie v článcích o ptácích (a nejen těch identifikačních) a doufám, že toho bude v budoucnu jen více.
V neposlední řadě jsem také začal experimentovat s poněkud pokročilými možnostmi zobrazování fotografií v galerii. V tuto chvíli je vše psané v jednoduchém html kódu, což je sice krásně jednoduché, elegantní (a datově nenáročné), ale také časově náročné, protože to vyžaduje spoustu manuální práce např. s opravováním chyb. Rád bych přešel na nějakou formu databáze, která by mi navíc umožnila naprogramovat i nějaké filtry pro Vás, pro uživatele, protože procházení druhů, které mají desítky vyfotografovaných jedinců, není v současné době úplně praktické. Není sice v mých silách celé stránky přeložit do češtiny, ale tímto způsobem by se dalo dosáhnout nějakého rozumného kompromisu a přeložit alespoň nějakou část informací i do češtiny (názvy druhů, informace o věku atd.). Toť tedy program pro následující týdny ještě předtím, než tady u nás vypukne letošní hnízdní sezona a všechny ty vlhy a pěnice zase přiletí zpátky.
Čili, máte se na co těšit, myslím si, že to jsou docela zajímavé plány pro blízkou budoucnost. Doufám také, že shledáte fotografie v galerii užitečnými a třeba i poslouží jako určitá reference pro Vaši práci.
Děkuji Vám moc za návštěvu.