Genetické analýzy pro veřejnost na ÚBO AVČR

Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR (ÚBO AVČR; www.ivb.cz ) se zabývá všestranným vědeckým výzkumem. V rámci své činnosti nyní nabízíme využití našich zkušeností a vybavení také širší veřejnosti. Povedlo se Vám při kroužkování ptáků odchytit jedince, kterého neumíte jednoznačně určit nebo si chcete potvrdit výskyt vzácného druhu? Zajímá Vás pohlaví u jedinců druhu, kde se samci a samice na první pohled neliší? Našli jste pero, trus, srst a chtěli byste vědět, komu patřila? Na tyto otázky umí často spolehlivě odpovědět (poměrně jednoduché) analýzy genetické informace (DNA). Přestože máme největší zkušenosti s analýzami u ptáků, je možné stejným způsobem analyzovat i jiné skupiny živočichů (obratlovců).

Služby, které nabízíme:

Jak to probíhá?

Pokud máte sebraný vzorek nebo teprve nápad, co byste rádi zjistili, nejprve nás prosím kontaktujte na níže uvedený mail. Ke každému vzorku přistupujeme individuálně, a tak se společně nejprve dohodneme, jaké jsou možnosti zjistit to, co by Vás zajímalo. Probereme spolu proveditelnost, případný sběr vzorků, jak dlouho to bude trvat a kolik to bude stát. Tato úvodní konzultace je pro každého z Vás samozřejmě zcela zdarma bez ohledu na to, jestli se na spolupráci domluvíme nebo ne. Je možné se sejít i osobně na detašovaném pracovišti ÚBO ve Studenci (okres Třebíč, viz níže).

Jak uchovávat vzorky?

Pro úspěšnou izolaci DNA ze vzorku a následnou genetickou analýzu je vhodné dodržet tyto zásady při sběru vzorků:

Pro další typy vzorků nás prosím kontaktujte a domluvíme se, jak nejlépe postupovat.


Kontaktní informace

Tereza Kauzálová, Ondřej Kauzál

e-mail: ubogen.infogmail.com

Ústav biologie obratlovců AV ČR
detašované pracoviště Studenec
Studenec 122
675 02 Koněšín

GPS: 49.2248678N, 16.0567139E (odkaz na mapy)


Reference a minulé projektyPoužitý obrázek šroubovice DNA byl vytvořen pro projekt Twemoji, github.com/twitter/twemoji/ .